ECHT! slavíTřicetPět, Red Nose, Pankyho úlet - Klub OKO

oslava pubrockové legendy ECHT! ve stejně hospodském duchu
Kdy (od-do): 9. 6. 2023 20:00 - 23:59
Kde: Havlíčkův Brod
Žánr: Koncerty, Kulturní akce
Pořádá: Jakub Baloun
Web: www.kluboko.cz
Email: jakub.baloun%z%kluboko.cz
Telefon: +420 727 838 776
Adresa pořadatele (sídlo): Smetanovo nám. 30, 58001 Havlíčkův Brod

Hrají: Echt! (slaví 35let)
Red Nose
Pankyho úlet (Bar OKO stage)
 
 
Echt! je česká rocková skupina, založená roku 1988. Její styl je často označován jako pub rock.
Echt má 35let
SOUČASNÁ ECHT! SESTAVA
Karel Malík – autor hudby a textů – zpěv, kytara, saxofon, harmonika – (Babalet, Jasná Páka – Hudba Praha)
David Macháček – zpěv, kytara – (DG 307, Rudovous, Totems)
Oto Sukovský – basová kytara – (DG 307, Garage, Joe Carnation Band, Domácí kapela )
Jiří Michálek – bicí – (Krch-off band, Půlnoc)
Tomáš Schilla – zpěv, violoncello – (DG 707, Krch-off band, Půlnoc, Plastic People of the Univers)
 
 
V roce 2023 dovršila dnes již legendární pražská kapela ECHT! 35 let své činnosti. Založena byla na jaře roku 1988 Karlem Malíkem a partou kamarádů navštěvujících proslulou košířskou restauraci Klamovka, zvanou „Klampáč“, známou jako jakýsi tehdejší azyl pražského undrergroundu.
Karel malík půspobil v té době, jako saxofonista a zpěvák ve věhlasné formaci Jasná Páka – Hudba Praha (ve které hrál až do roku 2016). Rozhodl se tehdy založit si vlastní kapelu, hrající jeho hudbu i texty.
Název kapely
V úplně první formaci hrál na baskytaru a zpíval s Malíkem Martin Gruša – syn známého básníka a disidenta Jiřího Gruši. Byl to právě on, kdo se úplně bezděky zasloužil o název kapely. Když byla kapela založena a Malík přišel s několika možnými (nemožnými) tituly, reagoval Gruša: „To je teda ale ECHT blbý!“ A název byl na světě. Zřejmě to vykřikl, protože Malík hned přidal vykřičník. Martin Gruša byl jedním z nejlepších Malíkových kamarádů a při zakládání této kapely důležitou osobou. Zahrál si v ní bohužel jenom jeden rok. V červnu 1989 náhle zemřel na následky nemoci (hypoglykemické kóma).
Kdo hrál v kapele ECHT!
Současné ECHT! obsazení trvá již notnou řádku let. Snad s vyjímkou kytaristy Davida Macháčka, který se zapojil někdy v roce 2014. Vyjmenovávat všechny hudebníky, kteří prošli tímto souborem, by bylo dost obšírné. Zmiňme alespoň některé, kvůli jejich dlouhodobému působení. Jsou to: Vladimír Zatloukal (kytara) – dnes Hudba Praha, Jiří Jelen Jelínek (baskytara) – dnes Hudba Praha, Jiří Kába Kabeš (viola) dnes Plastic People of the Univers a Martin Růžička (kytara) dnes Spermbankers. Po úmrtí Martina Gruši ho na nějaký čas nahradil dnes již též zesnulý Milan Mejla Hlavsa z Plastic People of the Univers. Vystřídalo se jich ale víc, hlavně na počátku působení.
Diskografie
SP – Sanitka pro Rumunsko – píseň Morning morning – 1989 © Globus International
(záznam z koncertu v divadle Disk, společně s kapelou Půlnoc – píseň Podivná je podivná a I.M. Magorem Jirousem + P. Kumandžasem – píseň Virbl pro Rumunsko.)
SP – Adam / Kroky – 1990 © Monitor
CD – Hořký pití – 1997 © Black Point
CD – Smutný věci – 1998 © Black Point
CD – Je mi krásně – 2001 © Black Point
CD – 15 let live in Akropolis – 2003 © Black Point
 
 
Zajímavosti z historie Kapely
Jako začínající byl ECHT! zařazován spíše mezi tzv. undergroundové party, vzhledem k tehdejší „základně“ (výše jmenovaný Klampáč) i blízkým přátelům z tohoto kulturního prostředí. Co se týká hudby, byl však a je, přece jen trochu na jiné koleji. Není tak inspirován hudbou The Velvet Underground, Captain Beefheards, Frank Zappa a pod. Spíš kapelami Dubliners, Pogues a jim příbuzných part. Od začátku byl a je ECHT! jakoby na „veselejší notě“ i když u textů Karla malíka se o přímém optimismu moc hovořit nedá.
A tak v průběhu těch let na scéně jakoby vykrystalizoval vlastní způsob vyjadřování. Něco mezi skočnou a přitom zamyšlenou muzikou.
Co se týká působení ECHT!u mimo zaběhlou tuzemskou scénu, měl stejně jako ostatní jeho současníci v oboru, velké štěstí na dobu. Jen se trochu rozkoukal, otevřely se hranice a tehdejší vstřícný přístup západu k mladé východní kultuře se rázem projevil.
Hned po pádu bolševika v roce vyjel ECHT! dvakrát do Francie. Nejdřív do Nancy a pak, společně s kapelou Půlnoc, do Paříže na trochu opulentní akci uspořádanou na zahradě pana Cartiera, vyzdobené objekty Andy Varhola, kde si zahráli po dvaceti letech legendární The Velvet Undreground. Echt! tam tehdy hrál v rámci této akce na pódiu klubu Gibus v cenru Paříže, za přítomnosti Lou Reeda. Pro mladé muzikanty velký zážitek.
Tak se ECHT! rozjel do světa a během poměrně krátké doby koncertoval na dosti pódiích po Evropě: Francie, Itálie, Švýcarsko, Holandsko… Pravidelně jezdil také na akce zvané „S bigbítem k moři“ do chorvatského Tisna a později do italské destinace Porto San Giorgio, na které od roku 1998 pravidelně vyjíždělo na začátku a na konci léta vždy několik českých kapel, např. Garage, Visací zámek, Minus123 minut, Václav Koubek, Švihadlo, Pavel Fajt s bubeníky atd., které byly pokaždé doprovázeny několika autobusy fanoušků z celé republiky, k týdenímu pobytu a každý den měla některá z nich koncert. Byly to úžasně příjemné, i když někdy mírně náročné, zájezdy a mnoho účastníků na ně dodnes s láskou vzpomíná.
Mezi významné koncertní výjezdy ECHT!u do zahraničí patří rozhodně trochu extrémní, až bláznivý, výlet na severovýchod Evropy společně s Už jsme doma a MCH bandem. Tato spanilá jízda ojetou starší Karosou natřenou na stříbrno, tzv. „Stříbrná sršeň“, trvala od 20. dubna do 7 května 2001, měřila cca osm tisíc (!) km a vedla přes Polsko, Litvu, Lotyšsko, Estonsko, Rusko a Bělorusko – kde na ně byla tehdy nasazena tajná policie a sledovala je na každém kroku. Některé přejezdy byly dobrodružné. Třeba Petrohrad – Moskva – Minsk měřil cca 1 500 km. Bylo to sice dost vyčerpávající, všichni účastníci byli ale celou dobu společně ve velké pohodě. Žádné stresy ani problémy. Bezva zájezd. Další výjezd v podobné sestavě (přibyl Jablkoň) absolvovali potom po Holandsku, ten už byl ale trochu mírnější.
Za ta léta se ECHT! uvelebil na pódiích klubů, divadel, festivalů a různých akcí po celé vlasti i v zahraničí a na nedostatek příznivců si rozhodně nemůže stěžovat.
V roce 2023 je přichystáno jakési přerušované výroční turné s mnoha výjezdy k 35. výročí.
TAK NA ZDRAVÍ!
Dále hrají:
RED NOSE - rock / Havl. Brod
Pankyho úlet - rock / Benátky nad Jizerou (Bar OKO stage)
r