Štáflova chalupa

Popis

Pozdně středověký dům čp. 2015, nazývaný Štáflova chalupa, najdete v Havlíčkově Brodě na rozcestí hlavní ulice, vedoucí z Havlíčkova náměstí směrem na Prahu, a odbočující ulice Barbory Kobzinové. Na nepřipraveného diváka působí jako zjevení – jako by sem byl přesazen z výjimečně věrohodné vesnické filmové scenérie středověkého charakteru. Nevšední působivost domu umocňuje i jeho výrazný kontrapost vůči sousedící památce – budově někdejšího klášterního kostela augustiniánů s přístavbou kamenné kaple Božího hrobu, nad kterou se díky svažitému terénu dům tyčí jako výrazná dominanta.

Tato situace znamenala pro dům před dvěma sty padesáti lety bezprostřední hrozbu (byť výklad nejstarších písemných zpráv o zástavbě v těchto místech není zatím jednoznačný): těsné sousedství malého stavení, ve kterém byla v letech 1735 až 1741 se značnou pravděpodobností provizorně umístěna latinská škola, klášteru do té míry vadilo , že jej roku 1745 od města odkoupil výslovně proto, aby mohl provést jeho demolici. K té ale nedošlo, dům byl posléze prodán do soukromých rukou a jeho držitelé jsou od druhé poloviny 18. století již spolehlivě známi.

Až do nedávné minulosti byl dům dědictvím rodu Štáflů (odtud pochází i vžitý název), jehož vliv zasahoval daleko za hranice Čech. Havlíčkobrodská větev tohoto rodu se zapsala do povědomí uměleckými díly malíře Arnošta (Áry) Štáfla, který ve starobylém domku bydlel během války, a také tvorbou Otakara Štáfla, grafika a malíře působícího v Praze, který rovněž namaloval řadu obrazů inspirovaných starým Brodem a jeho rázovitou architekturou. Rodina Štáflova byla významným příznivcem skautského hnutí. Po 2. světové válce (1945) se na pět let jedna místnost chalupy proměnila ve skautskou klubovnu.

Otevírací doba: 

Po - út : zavřeno

středa, čtvrtek, pátek : 12-17h

Sobota 9-12 h

www.antik-stafl.cz

 

 Kontakt: Igor Domkář 
Tel: +420 604 130 962
e-mail: antikhb%z%seznam.cz  

Vychovaný psí mazlíček může vstoupit také.