Poutní kostel sv. Anny

Poutní kostel sv. Anny v Pohledu

Poutní místo je vyhledávaným místem již od 18.století a zahrnuje nejen kostel sv. Anny a kapli, ale také 14 zastavení křížové cesty (malé kapličky), bývalý hostinec a lázeňskou budovu.
Kostel byl postaven v roce 1766 podle návrhu Jana Santiniho, kaple nad zázračným pramenem pak roku 1824. Na původním místě stávala rovněž menší kaplička.Lázeňská budova pocházi z roku 1858.Na přelomu 19. a 20. století pak lázně zanikly. 


Tradice každoroční oslavy svátku Anny se dochovala dodnes.  Při této příležitosti je zde pořádána místní farností mše, kde se sejdou poutníci z celého okolí. Součástí tradice je velká pouť s atrakcemi a stánky, sladkostmi i poníky. Ve vesnici Pohled se vyjímečně otevírá i zámek, kde probíhají Pohledské Annenské slavnosti. Informace o pohledské pouti a oslavách nejlépe zodpoví obecní úřad Pohled (724 189 741), který tuto památku spravuje.Obec rozkládající se po obou březích řeky Sázavy leží 4 km východně od Havlíčkova Brodu.  Jednu z cest z Pohledu ke Svaté Anně lemuje lipová alej, kratší cesta lemovaná drobnými sakrálními stavbami vede kolem potůčku úpatím kopce zvaného Kalvárie, z nějž je podle turistické mapy daleký rozhled. Vznik poutního místa je spojen s legendou o klášterním písaři, který v klášterním lese při pronásledování jelena zapadl do bažiny. V nouzi slíbil, že zachrání-li se, postaví na místě kapli ke cti svaté Anny. Při kopání základů byl objeven léčivý pramen.

Ke sv.Anně se dostanete autem po silnici č.34( cca 8km od HB). Nebo vlakem z HB do Pohledu ( žel.stanice)  a odtud pěšky.

!!!!V sobotu 29. a v neděli 30. července 2023 při příležitosti pouti u Sv. Anny se v pohledském zámku opět koná tradiční výstava květin. K vidění budou aranžmá z řezaných květin, růže, mečíky a jiřiny. Nebude chybět ani prodej širokého sortimentu trvalek, sukulentů, fuchsií a bonsají. Výstavu také doplní malý řemeslný jarmark a občerstvení. Vše bude tentokrát probíhat v přízemí zámku a vstup je bezbariérový. Otevřeno bude po oba dny od 8 do 17 hodin. !!!!!!

 

 

Pohled (okres Havlíčkův Brod) – Wikipedie (wikipedia.org)